Průlomová cesta k vítězstvím?

TEXT: VIKTOR NOSEK

Aplikace Break2win rozebere vaši hru a chce dobýt svět

Perex:

Jakkoli existuje řada nejrůznějších statistik, obdobný nástroj pro analýzu tenisového zápasu ve světě tenisu, a to i profesionálního, nenajdete. Pokud pátráte po tom, proč váš talentovaný syn či dcera prohrává některé, třeba vyrovnané zápasy, v čem chybuje a kde je zakopaný pes, pak aplikace s názvem Break2win vám může dát odpověď. Stačí se s ní seznámit, naučit se ji ovládat a třeba se začnete divit, čeho jste si nevšimli ani vy, ani trenéři. Tennis Arena vám představuje projekt, jehož autoři chtějí oslovit tenisový svět. Od žáků po profesionály.

Stačí chytrý telefon

Chytrý mobilní telefon nebo tablet vlastní milióny lidí a bude jich stále přibývat. Máte-li zařízení s dostatečným rozlišením, můžete směle objevovat svět Break2win. Ale stačí i běžný počítač s prohlížečem Chrome. Možná vám na první pohled přijde program složitý, ale vězte, že se s ním můžete velmi rychle skamarádit. A především – že ho můžete využít pro zkvalitnění své hry.

Jak aplikaci popsat v několika bodech?

  • Nástroj na pořizování a detailní vyhodnocování tenisové dvouhry
  • Data se zadávají do tabletu, chytrého telefonu či počítače v průběhu zápasů přímo u dvorce nebo z televize či videa, aniž byste v tu chvíli museli být připojeni k internetu
  • Systém díky speciálně navrženému zaznamenávání výměn vytváří statistiky o hře obou hráčů, přesně určuje silné a slabé stránky a informuje tak, na jakých činnostech by měl hráč zapracovat v tréninku
  • Veškerá data zápasů se po připojení do internetu automaticky synchronizují do centrálního systému, kde se tvoří archiv zápasů. Vše máte dostupné z webového prohlížeče Google Chrome nebo Safari.
  • Přístup do centrálního systému obdržíte po zaplacení za používání aplikace (bližší informace o platbách najdete na www.break2win.com)
  • Získáte všemožná data, jaká si jen o tenisovém zápase dokážete představit – o chybách, úspěšných úderech podél či křížem, z jakého místa dvorce hráč nejvíce chybuje, kolik času tráví »nicneděláním« o přestávkách mezi body a jak poté hraje, kolikrát zakončoval u sítě. Prohlédnete si i výkonnostní křivku zápasu a můžete si vybrat pouze některé části zápasu, kde získáte statistiky pouze k dané pasáži, a tak dále a tak dále. Není v možnostech článku detailně popsat vše, co program dokáže. To zjistíte až v průběhu jeho používání.
  • Jiří Šlédr, psycholog, sportovní ředitel HAMR-Sport a.s. a trenér tenisu I. třídy, který koncept Break2win vymyslel a s týmem spolupracovníků aplikaci stále vylepšuje, ji popisuje takto: „Pro zachycení důležitých aspektů zápasu je zapotřebí získat informace o tom, co se děje před bodem a po něm, v jeho průběhu, a to současně ze všech možných úhlů pohledu. K tomu je nejpodstatnější zaznamenat podání a konec výměny (poslední případně předposlední úder). Není proto ani zvlášť důležité řešit každý úder výměny, což by i technicky bylo těžko zvládnutelné. Systém dokáže vyhodnotit i to, co jinak ani nezaznamenáte! Vidí i to, co vy ani trenéři vidět nemohou.“

Chce to pozornost

Tvůrci aplikace tvrdí, že zadávat data do systému zvládne i desetileté dítě. Nicméně cvik je nutný. Sledovat zápas z tribuny či lavičky u dvorce je podle prvních zkušeností Tennis Areny docela fofr. Tedy… pro začátečníka.

Zkusme si popsat ukázkové zadání do aplikace. Každý zápas musí mít hlavičku se základními údaji. Nechybějí jména hráčů, místo konání zápasu, název akce, povrch, atd. Pro rychlejší orientaci jsou hráči i jinak barevně označeni.

Druhým krokem je nastavení parametrů, které v zápase budeme hodnotit. „Je důležité si nastavit rozsah informací, které jsem schopen stihnout zadat. Na začátek je nejlehčí hodnotit nějaký zápas z televizního záznamu, tak se nejlépe seznámíte se systémem. Můžete si výměny vracet a získat plnou škálu informací,“ vysvětluje Jiří Kašpar, který systém vyvíjel po softwarové stránce.

Zaznamenávání bodu začíná podáním. Pokud podávající pošle míč například do sítě, jednoduchým dotykem na displej tuto skutečnost označíte (u počítačů s nedotykovým displejem se k zápisu používají čísla 1-9). Pole pro podání je rozdělené na čtyři zóny (1 – podání na kříž, 2 – na tělo, 3 – ven z dvorce, 4 – míč hraný doprostřed převážně na jistotu). Není těžké rozhodnout, kam míček dopadl a pole označit… Pokročilý uživatel také může zaznamenat typ podání (přímé podání, podání s horní či boční rotací nebo tzv. kick,…). „Pokud tento údaj nezaškrtnete, nic se neděje, ale při vyhodnocování pak s těmito údaji pracovat nemůžete.“

Pokud se oba hráči po podání dostávají do delší výměny, má zadávající chviličku »oddech«. Nic nezapisuje, nicméně hru bedlivě sleduje, konec bodu může nastat kdykoliv a on musí vědět, co se na jejím konci stalo! V tu chvíli totiž musí zadat to, co viděl.

Ve výběrových parametrech zápasu je i možnost nastavit počet zón dvorce, které chci zaznamenávat. Aplikace umožňuje jednu, dvě nebo tři. Jedna zóna znamená, že zapíšu jen skutečnost, kam poslední míč dopadl. To však dává ve výsledku nejméně informací pro vyhodnocení. Dvě zóny jsou nejběžnější využívanou variantou a aplikace je na ni také přednastavena: Zapisujete, odkud a jakým úderem byl poslední míč hrán a kam dopadl – týká se tedy jen jednoho hráče. Tři zóny jsou na zadávání a pozornost nejnáročnější: zapíšete, odkud se hrál předposlední úder, pak odkud poslední a kam míč k soupeři dopadl – popisujete tedy oba hráče.“

Intuitivní ovládání

Na všechny údery jsou v aplikaci jasné zkratky, stačí klikat prstem na obrazovku. V pokročilejší fázi zadáváte také rychlost, výšku míče… Že vše vypadá příliš náročně? Netřeba se obávat. Když jste poprvé dostali do ruky chytrý telefon, také jste zřejmě hned nebyli úplně v obraze. Chce to cvik. „Ovládání je velmi intuitivní. A když něco zadáte špatně, nebo když rozhodčí změní rozhodnutí, není problém záznam opravit,,“ tvrdí Martin Zabavskyj, další člen vývojového týmu, který se zároveň stará o propagaci projektu.

Tvůrci jsou přesvědčeni, že aplikace má velký potenciál. Projekt Brek2win v pořadu České televize Den D představil Ivan Pilný, zakladatel Microsoftu v ČR a společně Martou Novákovou a Tomiem Okamurou, investory a podnikateli, do projektu finančně vstoupili a v následných televizních vystoupeních jej pozitivně oceňují.

Aplikace Break2win je dostupná v češtině i angličtině, aby mohla přilákat zákazníky po celém světě. „Tréninkový proces dítěte stojí velké peníze. Vychovat hráče je značná sázka na nejistotu a Break2win je podle nás nepříliš velká investice s velkými možnostmi. Může se podle ní ladit tréninkový proces, zjišťovat pokroky, zkrátka vše, co může hráči pomoci, aby byl lepší. Myslíme si, že je to revoluční projekt, protože dosud je vyhodnocování úspěšnosti tréninkového procesu tak trochu na vodě. Není objektivně postavené na datech, které dnes technika umožňuje. A »jestřábí oko« je jen na velkých turnajích pro top hráče. My nabízíme cestu pro všechny. Rodič platí dvorce, trenéry, cestování, prostě všechno. A tady je nástroj, který zjistí, zda to k něčemu vede. Rodiče tak mohou kontrolovat vývoj svého dítěte na základě jasných dat. Totiž jen v zápase se dá správně ohodnotit správnost tréninkových postupů. Pokud by projekt zaujal jen jedno procento lidí, kteří se na světě věnují tenisu, budeme spokojeni,“ usmívá se Kašpar.

Zadat jde všechno

Tvůrci aplikace tvrdí, že tenis nenabízí nic, co by do systému obecně nešlo zadat. Informace, které z finálního vyhodnocení vidíte, jsou vskutku vyčerpávající. Výkonnostní křivka prozradí série správně a nesprávně zahraných koncových úderů. Například můžete současně zjistit detail opakující se chyby: hráč/ka měl největší problém po druhém podání, při nabíhaném bekhendu z čáry pro podání, při předchozí přestávce osmnáct vteřin a při změně směru míče atd. Pitvat můžete opravdu všechno v různých fázích zápasu. „Jasně poznáte, kde může být zakopaný pes. Třeba odvodíte, kdy se projevuje menší psychická odolnost hráčů, kdy se ztrácí motivace nebo koncentrace.“

Samozřejmě lze namítat, že ne každý definuje například nevynucenou chybu jako nevynucenou. Různí lidé mohou situaci vidět jinak. „To je pravda. Mnoho nedávných praktických testů mezi trenéry i hráči však ukázalo shodu ve vnímání způsobu ukončení bodu. Když jsme nechali hodnotit trenéry stejný zápas, tak v oblasti vynucených a nevynucených chyb žádné rozdíly nebyly. Profíci to posuzují téměř úplně stejně,“ dodává Martin Zabavskyj.

Pořízená data nejsou veřejná, vlastníte je pouze vy. Vidět statistiky ze zápasů mohou jen lidé, kterým to sami na internetu dovolíte. Nikdo jiný vámi zaznamenané zápasy samozřejmě vidět nemůže.

Pokud jste tenisem posedlí, stojí svět Break2win každopádně za pozornost a zkoušku. Více najdete na www.break2win.com