Kvitová : Šarapovová, 6:3;4:6;2:6

Rozbor zápasu ve finále FED CUP 2015, 15.11.2015 Praha

V třetí dvouhře finále FED CUP 2015 se utkaly jedničky obou týmů, které není třeba zvlášť představovat. Obě celkem bezpečně po dobrých výkonech získaly v sobotu pro svůj tým povinné body a jejich střetnutí bylo považováno za vrchol finále a mělo mít rozhodující vliv na celkový výsledek.

Základní statistikou pro posouzení úrovně hry je výkonnostní křivka. Na ní jsou jasně vidět 3 fáze zápasu. V 1. setu Petra pokračovala ve svém strhujícím výkonu ze soboty a bezpečně Marii přehrávala, ve 2. a na začátku 3. setu Petra ze svého výkonu trochu slevila a hra se zcela vyrovnala. O 2. setu rozhodlo pár bodů. V závěru šla Petra s výkonem ještě dolů a Maria toho zkušeně využila. Detailně rozebereme hru v 1. setu a od stavu 2:1 ve 3. setu.

V 1. setu se hrálo 57 bodů, z toho získala Petra 35. Zahrála 12 winnerů, 6x si vynutila chybu a udělala 11 nevynucených chyb. S takou bilancí se vždy vyhrává. Maria měla bilanci podstatně horší 4/7/17. Petra naprosto dominovala při podání. Z 57 bodů se při jejím podání hrálo pouze 21, z toho jich 17 vyhrála. Získala 8 bodů přímo z podání (1 eso, 7 chyb soupeřky při riternu), 2 body 2. úderem, 5 bodů 3. úderem a 2 body ve výměnách nad 6 s. Na příjmu získala 18 bodů z 36 a proměnila 2 brejkboly z 5. Při riternu udělala jenom 3 nevynucené chyby a zahrála 3 winnery. Ze statistik je jasné, že Petra hrála s naprostým přehledem, nikam nespěchala a počkala si na vhodnou příležitost k útoku. Maria také nehrála špatně, ale vůbec to nestačilo.

V 3. setu Petra vedla 2:1 a 30:15 při podání Marii a od tohoto stavu se hrálo 21 bodů. Petra udělala 15 nevynucených, 1 vynucenou chybu a zahrála 1 winner. Při svém podání udělala 7 nevynucených chyb z 10 bodů. Maria v tomto úseku zápasu vlastně jenom čekala. Zakončila 4x s dvěma nevynucenými chybami a s dvěma winnery a bohatě jí to stačilo.

Výkonnostní křivka

Výkonnostní křivka je jednoduchý graf, kdy každý hráč dostane za vítězný míč +2, za přinucení soupeře k chybě +1, za vlastní vynucenou chybu -1 a za nevynucenou chybu -2 body. Klesající křivka tedy ukazuje převahu chyb nad aktivně získanými body, hladká vodorovná křivka období, kdy zakončoval soupeř a vodorovná nebo rostoucí zubatá křivka ideální stav, kdy hráč je aktivní s přiměřeným množstvím chyb. Sloupcový graf pod křivkami znázorňuje délku přestávky před bodem (červeně) a délku bodu (zeleně).

Pohled na hráče z různých aspektů hry umožňuje hexagon. Zásadní rozdíl mezi Mariou a Petrou se ukazuje v kondici. Chybovost Petry při průměrném indexu únavy a nižším byla přitom velmi pěkných 50% (44 nevynucených chyb z 88 zakončení). Při nadprůměrném a vyšším indexu ale byla chybovost 83% (15 ze 18). Všechny body s nadprůměrným indexem se přitom hrály mezi posledními 21 body. Index únavy se stanovuje z délky bodů, délky regenerace mezi body a z trvání zápasu, tedy z „tvrdých“ dat. Kvalita hry při daném indexu je samozřejmě ovlivněna nejenom fyzickou, ale i psychickou únavou. Korelace chybovosti a indexu únavy proto nemusí být interpretována čistě kondičně. Podstatný vliv kondice je ale nepochybný.


Hexagon je graf, který na 6 osách ukazuje, jak se hráč přiblížil „100%“. Na ose podání je procento bodů, kdy hráč dokázal využít výhodu podání, tj. vyhrál bod do 6 s. Na ose Ritern je vyjádřena schopnost anticipace 1. podání, tj. že hráč dokázal vyhrát riternem nebo rozehrát výměnu. Zónová pestrost ukazuje schopnost hráče využívat pro zakončení celý dvorec, Aktivita procento bodů získaných vlastní aktivitou (bez bodů přímo z podání), Psychika procento bodů získaných v závěrech gemů a Kondice tendenci ke zvyšování chybovosti ve vztahu k produktivitě podle indexu únavy.

Index únavy ukazuje stav hráče z hlediska předchozí zátěže. Stanovuje se z délky předchozích bodů, doby na regeneraci (přestávky mezi body) a z dosavadní délky zápasu.

Shrnutí uděláme ve vztahu k odpovědi Petry na dotaz, co bylo příčinou prohry. Zda zlepšení Marii nebo ztráta sil. Petra odpověděla, že určitě zlepšení Marii, na nedostatek kondice že se nechce vymlouvat, že se cítila dobře. Z dat zápasu vyplývá ale o dost jiný obrázek. Maria se herně rozhodně nezlepšila. Zápas zakončila Petra velmi dlouhou sérií nevynucených chyb, které se odehrály v době, kdy se hrálo již přes 2 hodiny. Souvislost s kondicí se nám jeví jako dost pravděpodobná, zvlášť když všichni dobře víme, že Petra se psychicky neskládá a že letos měla s kondicí objektivní problémy. To všechno však nic nemění na tom, že Petra odvedla ve finále úžasný výkon. Dva sety proti Pavljučenkovové a první proti Marii byly na absolutně nejvyšší úrovni, se kterou se v ženském tenisu můžeme setkat. Bude-li Petra podobnou hru předvádět pravidelněji, může dosáhnout až na vrchol. Tenis na to má a hlavu, jak ukázaly zmíněné 3 sety, také. Už se těšíme.


A nakonec pro zajímavost souhrnné statistiky.

Souhrnné statistiky