Plíšková : Pavljučenkovová, 6:3;6:4

Rozbor zápasu ve finále FED CUP 2015, 15.11.2015 Praha

Čtvrtá dvouhra finále FED CUP 2015 se hrála za pro Česko nepříznivého stavu 1:2 a utkaly se v ní dvojky obou týmů. Před Karolínou stála poprvé v její FED Cup kariéře povinnost vyhrát. Zhostila se jí na jedničku, i když to udělala po svém.
Základní statistikou pro posouzení úrovně hry je výkonnostní křivka. Na ní je zřetelně vidět, že rozdíl ve výkonu hráček byl především v koncích setů, kdy se Karolína dokázala z předchozího vcelku průměrného výkonu zvednout k velmi kvalitní hře. Anastasia měla světlé chvilky ke své škodě v gemech, kdy hrála skvěle i Karolína, takže jí nepřinesly bodový zisk (6. – 10. gem v 1 setu).

V prvních 5 gemech si hráčky rozdělily 31 bodů v poměru 16:15 pro Karolínu. Hráčky hodně chybovaly a proto křivky padají. Čtyři závěrečné gemy 1. setu byly zcela jiné. Hrálo se 40 bodů, ze kterých získala Karolína 23. Zahrála 13 winnerů, 3x si vynutila chybu a udělala jenom 9 nevynucených chyb. Bilanci na výkonnostní křivce měla +7. Anastasia měla tutéž bilance -6. Poslední gem v setu při podání Karolíny byl na ženský tenis docela unikátní. Anastasia ho prohrála, i když neudělala ani jednu chybu a zahrála 2 winnery. Karolína proti tomu ale postavila jednu chybu a 5 winnerů. 4 z nich byly zahrané 2. úderem, i když Karolína nijak skvěle nepodávala. Zahrála jenom 3 první podání z 8.

V 2. setu Anastasia světlé chvilky již neměla a křivka ji rovnoměrně padá. Podání ztratila v 9. gemu kvůli 3 nevynuceným chybám a jednomu winnerů Karolíny. V závěrečném gemu měla brejkbol a mohla se do zápasu vrátit. Zápas ale skončil 2 body Karolíny přímo z podání a nevynucenou chybou Anastasie při 2. úderu.

Výkonnostní křivka

Výkonnostní křivka je jednoduchý graf, kdy každý hráč dostane za vítězný míč +2, za přinucení soupeře k chybě +1, za vlastní vynucenou chybu -1 a za nevynucenou chybu -2 body. Klesající křivka tedy ukazuje převahu chyb nad aktivně získanými body, hladká vodorovná křivka období, kdy zakončoval soupeř a vodorovná nebo rostoucí zubatá křivka ideální stav, kdy hráč je aktivní s přiměřeným množstvím chyb. Sloupcový graf pod křivkami znázorňuje délku přestávky před bodem (červeně) a délku bodu (zeleně).

Pohled na hráče podle různých aspektů hry umožňuje hexagon. Je z něj zřejmé, že Karolína byla celkově lepší a ani na jedné ose nebyla horší než Anastasia. Kondici je ale třeba interpretovat opatrně. Zápas trval 1:35 hod a ze 134 bodů hrály hráčky s indexem únavy vyšším než průměr jenom 10. Zvýšení chybovosti při únavě se proto nemělo jak statisticky projevit.

Hexagon je graf, který na 6 osách ukazuje, jak se hráč přiblížil „100%“. Na ose podání je procento bodů, kdy hráč dokázal využít výhodu podání, tj. vyhrál bod do 6 s. Na ose Ritern je vyjádřena schopnost anticipace 1. podání, tj. že hráč dokázal vyhrát riternem nebo rozehrát výměnu. Zónová pestrost ukazuje schopnost hráče využívat pro zakončení celý dvorec, Aktivita procento bodů získaných vlastní aktivitou (bez bodů přímo z podání), Psychika procento bodů získaných v závěrech gemů a Kondice tendenci ke zvyšování chybovosti ve vztahu k produktivitě podle indexu únavy.

Celkový dojem ze zápasu bychom vyjádřili asi tak, že Anastasia neměla takový den, aby ohrozila 11. hráčku na žebříčku. Karolíně stačil její standard. Pro náš FED Cup tým je určitě dobrá zpráva, že byla schopna standard zahrát i pod takovým tlakem, jako je stav 1:2 ve finále. Když se pak podílela ještě na bodu ve čtyřhře, tak čistě matematicky pro vítězství ve finále přinesla nejvíc bodů. Je fajn, že tým má teď 3 hráčky, které mohou přinést bod proti jakémukoliv soupeři. Jenom aby nám FED CUP nezrušili, když se vítěz tak monotónně opakuje.

A nakonec pro zajímavost souhrnné statistiky.

Souhrnné statistiky