Šarapovová : Plíšková, 6:3;6:4

Rozbor zápasu ve finále FED CUP 2015, 14.11.2015 Praha

V druhé dvouhře finále FED CUP 2015 se utkaly hráčky s velmi dobrou aktuální formou. Maria hrála semifinále turnaje mistryň v Singapuru, Karolína finále WTA Elite Trophy, kde jenom těsně prohrála s Venuse Williamsovou.

Základní statistikou pro posouzení úrovně hry je výkonnostní křivka. Ta ukazuje, že po vyrovnaných úvodních 4 gemech, se výkon hráček začal lišit. Maria se zlepšila a Karolína ne. Maria v prvních 4 gemech zahrála 6 winnerů a 14 nevynucených chyb z 33 bodů a v celém zbytku zápasu, tj. v 87 bodech 22 winnerů a 24 nevynucených chyb. Ve stejných úsecích zápasu měla Karolína bilanci winnerů a nevynucených chyb 2/7 a 7/23. Maria přitom rozhodně nehrála bezchybně, počet nevynucených chyb měla vyšší než Karolína. Vítězství si uhrála winnery a vynucením chyb. Jak to dokázala? Podívejme se na oněch rozhodujících 87 bodů podrobněji.

Nerozhodovalo podání ani ritern ani delší výměny. Maria zahrála 15 z 18 winnerů ze hry svým 2. nebo 3. úderem. Winnery se jí dařily, když neměnila směr míče. Takto jich zahrála 11. Prostě vrátila ránu do místa, odkud k ní míček přiletěl a to převážně bekhendem. Když směr změnila, tak od základní čáry 3x úspěšně zakončila podél a pouze 1x křížem (z 10 pokusů). Osm winnerů zahrála ze zón uvnitř dvorce. Maria tedy kombinovala silový tenis od základní čáry s aktivním postupováním k síti a se snahou o rychlé zakončení.
Karolína získala 14 bodů vlastní aktivitou. Zahrála 7 winnerů a 7x si vynutila chybu. Z toho ale 8x to byly body přímo z podání. Ze hry tedy vlastní aktivitou uhrála pouze 6 bodů a pouze jeden z nich ve výměně, kdy hrála více než 3 údery. Nejefektivnější údery měla Karolína ze středu základní čáry. Ty dělaly Marii problémy a dost po nich chybovala (9 chyb z 15).
Velký rozdíl je ve statistice získaných bodů podle skóre. Karolína sice získala více bodů v úvodu gemů (17 z 30), ale ve střední části a v závěru již byla podstatně úspěšnější Maria, která získala 18 z 26 resp. 17 z 30 bodů. Tady se projevila Mariina větší zkušenost a zřejmě i lepší schopnost koncentrace.

Výkonnostní křivka

Výkonnostní křivka je jednoduchý graf, kdy každý hráč dostane za vítězný míč +2, za přinucení soupeře k chybě +1, za vlastní vynucenou chybu -1 a za nevynucenou chybu -2 body. Klesající křivka tedy ukazuje převahu chyb nad aktivně získanými body, hladká vodorovná křivka období, kdy zakončoval soupeř a vodorovná nebo rostoucí zubatá křivka ideální stav, kdy hráč je aktivní s přiměřeným množstvím chyb. Sloupcový graf pod křivkami znázorňuje délku přestávky před bodem (červeně) a délku bodu (zeleně).


Pohled na hráče z různých aspektů hry umožňuje hexagon. Na něm je velmi zajímavý jeho pravidelný tvar u Marie. Vypovídá o vyrovnanosti všech aspektů hry.

Hexagon

Hexagon je graf, který na 6 osách ukazuje, jak se hráč přiblížil „100%“. Na ose podání je procento bodů, kdy hráč dokázal využít výhodu podání, tj. vyhrál bod do 6 s. Na ose Ritern je vyjádřena schopnost anticipace 1. podání, tj. že hráč dokázal vyhrát riternem nebo rozehrát výměnu. Zónová pestrost ukazuje schopnost hráče využívat pro zakončení celý dvorec, Aktivita procento bodů získaných vlastní aktivitou (bez bodů přímo z podání), Psychika procento bodů získaných v závěrech gemů a Kondice tendenci ke zvyšování chybovosti ve vztahu k produktivitě podle indexu únavy.

V datech zápasu jsme našli jednu skutečnou zajímavost. Mariina příprava na podání je taková, že přestávku 25 s dodržela pouze 9x při 61 podáních. Když si udělala přípravu nad 33 s, vždy bod vyhrála (10x, z toho 8x při shodě, brejkbolu, gembolu). Protože Šarapovová získala v celém zápase o 10 bodů více než Karolína, tak se 100% úspěšnost po zcela zřetelném porušení pravidel jeví jako dost podstatná. Kdyby z nich Karolína získala 5, tak by to bylo na získané body 60:60 a zápas mohl dopadnout jakkoliv.

Shrnutí ale přesto může být následující. Vyhrála zkušenější a vyrovnanější hráčka, která si dokázala vynutit jí vyhovující styl hry. Pro příště musí Karolína vymyslet něco navíc.

A nakonec pro zajímavost souhrnné statistiky.

Souhrnné statistiky