Kvitová : Pavljučenkovová, 2:6;6:1;6:1

Rozbor zápasu ve finále FED CUP 2015, 14.11.2015 Praha

V první dvouhře finále FED CUP 2015 se utkaly hráčky, za nimiž stály skvělé výsledky z posledních týdnů. Petra hrála finále turnaje mistryň v Singapuru, Anastasia finále v Moskvě. O Petře se ale říkalo, že je nejisté, jak je na tom s kondicí, o Anastasii naopak, že to může být černý kůň finále. Duel ale nakonec nijak vyrovnaný nebyl, žebříčkový rozdíl 22 míst byl zcela zřetelný. Podívejme se na zápas podrobněji.

Přehlednou statistikou pro posouzení úrovně hry je výkonnostní křivka. Křivka jasně ukazuje, že do stavu 1:5 v 1. setu hrála převážně Petra, ale špatně. To jsme ostatně viděli i bez rozboru. V 36 bodech udělala 19 nevynucených chyb proti 5 winnerům. Anastasia 4 nevyucené chyby a 3 winnery. Od této chvíle ale začal nový zápas. V následujících 100 bodech byla bilance Petry +2 body za 20 winnerů, 22 nevynucených chyb, 3 vynucené chyby a 9 vynucených chyb soupeřky. Kladná bilance na výkonnostní křivce je přitom dost výjimečný jev, zvláště u hráček s útočným pojetím. Petra se přitom jenom nevezla, protože v tomto úseku zápasu její aktivita vedla k zakončení nadpoloviční většiny bodů (51). A nebylo to třeba jenom zásadním zlepšením podání. Zahrála jenom 2 esa, takže 18 winnerů bylo ze hry, z toho 5 riternem, 5 druhým úderem a 8 z delší výměny. 6 z 9 vynucených chyb Anastasie bylo také ze hry a ne po vítězném podání. Anastasia se tedy musela cítit být pod tlakem ve všech herních situacích, protože např. 4 winnery z 5 druhým úderem Petry byly zevnitř dvorce, ne od základní čáry. To u Anastasie vedlo ke snaze ukončovat body dřív, než to udělá Petra, a spěch vždy vede k negativní bilanci. Skóre gemů od stavu 1:5 v 1. setu bylo 13:3 pro Petru. Co víc dodat.

Výkonnostní křivka

Výkonnostní křivka je jednoduchý graf, kdy každý hráč dostane za vítězný míč +2, za přinucení soupeře k chybě +1, za vlastní vynucenou chybu -1 a za nevynucenou chybu -2 body. Klesající křivka tedy ukazuje převahu chyb nad aktivně získanými body, hladká vodorovná křivka období, kdy zakončoval soupeř a vodorovná nebo rostoucí zubatá křivka ideální stav, kdy hráč je aktivní s přiměřeným množstvím chyb. Sloupcový graf pod křivkami znázorňuje délku přestávky před bodem (červeně) a délku bodu (zeleně).

Pohled na hráče z různých aspektů hry umožňuje hexagon. Vidíme, že nejmarkantnější rozdíl mezi Petrou a Anastasií je na ose Kondice. Je to velmi zajímavé, protože Petra není svou kondicí nijak proslulá, ale může mít vliv to, že délka samotné hry v tomto zápase byla pouze 8:14 min a díky charakteru výměn se hráčky do stavů se skutečně vysokou únavou ani nedostávaly když. To, že Anastasia přesto tak zhoršovala svou hru s rostoucím indexem únavy, je ale skutečně na pováženou.

Hexagon

Hexagon je graf, který na 6 osách ukazuje, jak se hráč přiblížil „100%“. Na ose podání je procento bodů, kdy hráč dokázal využít výhodu podání, tj. vyhrál bod do 6 s. Na ose Ritern je vyjádřena schopnost anticipace 1. podání, tj. že hráč dokázal vyhrát riternem nebo rozehrát výměnu. Zónová pestrost ukazuje schopnost hráče využívat pro zakončení celý dvorec, Aktivita procento bodů získaných vlastní aktivitou (bez bodů přímo z podání), Psychika procento bodů získaných v závěrech gemů a Kondice tendenci ke zvyšování chybovosti ve vztahu k produktivitě podle indexu únavy.Index únavy ukazuje stav hráče z hlediska předchozí zátěže. Stanovuje se z délky předchozích bodů, doby na regeneraci (přestávky mezi body) a z dosavadní délky zápasu.


A co z toho vyplývá? Podle našeho názoru je vysvětlení výsledku a průběhu zápasu jednoduché. Od okamžiku, kdy Petra přestala chybovat, neměla Anastasia žádnou šanci. A zřejmě by ji neměla naprostá většina hráček na okruhu. Omezí-li Petra nevynucené chyby, plně se projeví kvalita její hry a ta je prostě vyšší, než Anastasiina.

A nakonec pro zajímavost souhrnné statistiky.

Souhrnné statistiky